WPML not installed and activated.

آب پنهان، نگاهی متفاوت به گرانبهاترین دارایی زمین

عنوان گزارش: آب پنهان، نگاهی متفاوت به گرانبهاترین دارایی زمین (جلد اول)

نویسنده: تونی آلِن

ترجمه: آرش حسینیان، با همکاری مریم بیرمی

ناشر: نشر مثلت

سال انتشار: 1394

تعداد صفحات: 207

فهرست مطالب

 

فصل اول - آگاهی از معنای آب

فصل دوم - رفتن به ریشه‌ها

فصل سوم - آب و کشاورزی یارانه‌ای در جوامع صنعتی

در دهه 60 و 70 قرن بیستم، جمعی از افراد آگاه به این نتیجه رسیدند که باید برای برخوردهای غلط و نابخردانه با منابع آب فکری کرد و در این زمینه به طرحی نو اندیشید. آنها دریافتند که روند افزایش سریع جمعیت جهان، صنعتی‌سازی، شهرسازی و خصوصی‌سازی، همگی فشار شدیدی بر منابع آب محلی آورده‌اند. همین طور روش‌های کشاورزی و دامپروری متکی به استخراج بی‌رویه آب از منابع. همین طور فهمیدند که شیوه غلط تولید آن دسته از محصولات زراعی که برای تولیدشان به افزایش دمای هوا و استفاده از تهویه‌های گران‌قیمت نیاز است باعث نابودی مساحت زیادی از زمین می‌شود. به همین شکل، ما انسان‌ها باعث خشک‌شدن یکی از بزرگترین دریاهای جهان در آسیای مرکزی، دست کم یک رودخانه بزرگ در ایالات متحده امریکا، و یکی دیگر در چین شده‌ایم. در قرن بیستم نظام سرمایه‌داری و کمونیسم نشان دادند که هر دو تمایل مشابهی به خودتخریبی دارند.

فعالان محیط زیست نخستین کسانی بودند که تشخیص دادند این جوامع قدم در مسیر نادرستی گذاشته‌اند. آنان دریافتند که جو زمین، که زندگی همه ما به آن وابسته است، بیش از حد طبیعی گرم و آلوده است و این خود منجر به تغییرات اقلیمی شده است. منابع آب سطحی و زیرزمینی به طور بی‌رویه پمپ و آلوده شده، و از جهات خطرناکی آسیب دیده‌اند. بحران‌های منطقه‌ای این تناقض را بیشتر آشکار می‌کنند که مناطقی که بیش از همه دچار کم‌آبی هستند، در حقیقت در حال صادرکردن آب به مناطقی بوده‌اند که از نظر آبی بسیار غنی‌ترند. این داد و ستد نابخردانه آب در قالب آب پنهان موجود (virtual water) در فراورده‌های شدیداً آب‌بر صورت گرفته است. با داد و ستد این گونه مواد غذایی، در واقع این کشورها مشغول داد و ستد آب بوده‌اند.

هدف از مطرح‌کردن مفاهیمی چون داد و ستد آب پنهان و ردپای آب، بررسی هر چه بهتر موضوعاتی نظیر زنجیره عرضه مواد غذایی و مناسبات داد و ستد است. در این کتاب نشان داده می‌شود که شیوه داد و ستد و تولید کالا در سطح جهان می‌تواند به امنیت بیشتر آب در مقیاس جهانی یاری رساند. مفهوم آب پنهان در اوایل دهه 1990 مطرح شد و از آن زمان تاکنون ناگزیر با خشمی که در واکنش به افشاگری‌هایش ایجاد شده دست و پنجه نرم کرده است. دولت‌ها و جوامعی که به واسطه داد و ستد آب پنهان دچار این توهم شده‌اند که در امنیت آبی به سر می‌برند، وجود هر گونه مشکل را منکر می‌شوند. پس از گذشت دو دهه، این دولت‌ها هنوز بر این باورند که مفهوم آب پنهان ممکن است باعث آشفته‌شدن ذهن شهروندان شود. اما اکنون زمان آن رسیده است که این مفهوم جایگاه مناسب خود را در هر تحلیلی از امنیت آب پیدا کند. درک نقش حیاتی آب پنهان در دستیابی به امنیت آبی، به مصرف‌کنندگان، دولت‌ها و شرکت‌ها این توانایی را می‌دهد که دست به انتخاب‌هایی بزنند که برای زندگی انسان‌ها، جوامع و آینده سیاره ما ثمربخش باشد.

1392 © تمامی حقوق برای مدیریت پایدار آب محفوظ میباشد.

طراحی سایت توسط 1001وب